…smiltis, saule, jūra, latviešu alus un dambrete ar četrkārtējo pasaules čempionu priekšgalā…
Runa ir par spēlētāju, kādu Latvija sen nav redzējusi, jo atcerēsimies, ka nopietnas sacensības Latvijā pēdējos gadus nav bijušas, kur būtu piedalījušies Top pasaules klases spēlētāji. Pēdējā laikā atzinību izpelnās Riga Open 100 lauciņu dambretē ar dažiem vadošajiem Krievijas lielmeistariem, tad E.Štāla kausa izcīņā ir piedalījušies tādi spēlētāji kā A.Norvaišis (1985. gada PSRS čempions, 2015. gada pasaules čempions brazīļu versijā, blicā), A.Kybartas pasaules vicečempions, protams, mūsu pašmāju lielmeistars Guntis Valneris. …bet četkārtējais pasaules čempions – Nikolajs Stručkovs tā jau ir dambretes leģenda. Viennozīmīgi! Pēc veiksmīga starta Baikālu kausā (2. vieta aiz S.Belošejeva), tad pasaules kauss Baltās Naktis Sanktpēterburgā atkal 2. vieta aiz tā paša S.Belošejeva un neveiksme Jogeva 2017 – 5.vieta, kur astoņās kārtas pat pamanījās divreiz atzīt savu sakāvi pret Gunti Valneri un PSRS laika guru I.Doscu.

Ņikeferovs uzvar vienu no partijām pret N.Stručkovu Baikālu kausā.

Un beidzot ir pienācis mirklis, kad var izmantot atpūtu Bulduru pludmalē, malkojot garšīgo Latvijas alu un ķert Jūrmalas iedegumu spēlējot dambreti. Izmantojot iespēju mēģinājām pēc iespējas vairāk noskaidrot šo to no dambretes guru, kas jauns notiek pasaulē un kas notiek šo ģēniju prātos. Vienkāršs jakutu puika ar kuru gribētos uzspēlēt dambreti uz naudu, ja nezinātu, kas viņš tāds ir. Spēlējot dambreti viņš par sevi veido iespaidu kā cilvēks, kurš par dambreti neko daudz nezina. Bet rezultāti saka paši par sevi. Pirmajā dienā, kad Nikolajs spēlēja pret J.Fārnestu, kurš arī uzņēma viesi pie sevis mājās, un pēc Nikolaja nostāstiem Jānis neuztaisīja gandrīz nevienu neizšķirtu pirmajā vakarā. Tādi viņi ir – spēcīgi un bez žēlastības!

N.Stručkovs pret J.Fārnestu uzbrukumā, tomēr uzvaras nav!

Klausoties viņu stāstos uzzinām arī kaut ko jaunu, ka iespējams nākamajā gadā Eiropas čempionāts 64 lauciņu dambretē notiks Igaunijā, bet joprojām tikai baumu līmenī. Pie reizes arī uzzinām, ka starptautiskais un vienīgais atzītais IDF turnīrs Jogeva varētu no 2018. gada startēt zem pasaules kausa posma, kas nozīmētu, ka vienmēr lēnie un pragmatiskie igauņi aizliek kāju priekšā Latvijai un Lietuvai, kas, manuprāt, tomēr ir vairāk 64 lauciņu zeme. Bet nestrēbsim karstu, jo oficiāli vēl nekas nav paziņots. Tomēr lai kā arī nebūtu, pat ja tas ir baumu līmenī vai mums tomēr nevajadzētu padomāt un uzrīkot pašiem savu starptautisko turnīru 64 lauciņu dambretē? Pietiks braukt pie citiem un teikt, ka viss ir labi citur, jo mēs esam vienīgie Baltijā, kam ir palaimējies būt ļoti labā ģeogrāfiskā pozīcijā, ērti piebraukt/atlidot no visas Eiropas  + jūra, un arī Krievijai un Baltkrievijai esam vienas nakts braucienā…
… pa to laiku Nikolajs padalījās ar partiju kā viņš uzvarēja slaveno lielmeistaru A.Švarcmanu, jāatzīst, ka tas notika brazīļu versijā.

N.Stručkovs – A.Švarcmans 2-0

1…a7-b6 2.a1-b2 b6-a5 3.b2-a3 c7-b6 4.d4-e5 d8-c7 5.c1-b2 b8-a7 6.h2-g3 g7-f6? (izskatās, ka jau zaudē) 7.e5xg7 h8xf6 8.c3-d4 d6-c5 9.e1-d2 c7-d6

[Fantastiska uzvara būtu te 9…e7-d6? 10.d4-e5 f6xd4 11.h6-g7 f8xh6 12.d2-c3 x ]

10.b2-c3 c5-b4 11.a3xc5 d6xb4 12.d4-c5 b6xb2 13.f4-e5 f6xd4 14.e3xc1 a7-b6 15.h6xf4 e7-d6 16.d2-c3 x 2-0

Un zinot cik reizes A.Švarcmans ir bijis pasaules čempions šajā versijā, tad šermuļi pāriet pāri. Pēc partijas viņš uzreiz pateica tā: Švarcmans vienmēr ir gribējis atspēlēties 100 lauciņu dambretē par šo zaudējumu, bet arī tur Nikolajs stāv +2 no divām partijām! Pēdējā reize bija nepilnu mēnesi atpakaļ Kolomnā, kur Švarcmans tika nosēdināts malā. Ko lai te saka, vienkāršs jakutu puika.
Nevēloties atklāt visas kārtis Prāta Laikam tā arī neizdevās noskaidrot kā mūsu lielmeistars apspēlēja Nikolaju Jogevā aizbildinoties ar to, ka tā partija varētu būt viņa šlifs (sagatave pret citiem spēlētājiem). Tomēr kaut ko mēs noskaidrojām un tā ir partija pret I.Doscu. Šī ir viena no top pozīcijām agrāko laiku, analīzes te ir taisījis pats V.Vigmans un arī baltajās naktīs, kas tikko teju noslēdzas S.Belošejevs uzvarēja pa abām! krāsām Pešerovu pirmajā turnīra kārtā.

N.Stručkovs – I.Dosca 0-2

Un turpinājumā aizstāvot sarkanbaltos otrajā dienā Jānis pierādīja, ka arī mēs mākam spēlēt dambreti un vairākas reizes pieveica pašreizējo Eiropas čempionu. Liela varbūtība ka jakuts bija dabūjis saules dūrienu :)…un tomēr mēs visi esam uzvarami, lai kādi tituli mums nestāvētu blakus. Pabeidzot šo stāstu tikai varam apbrīnot viņu dienas ritmu, jo ceļoties augšā, šie jau no paša rīta pie dambretes galdiņa skatās labākos iespējamos variantus un vienmēr meklē ko jaunu… Mīlestība pret dambreti vai kā bizness ir šī mazā brīnumdara attieksme pret šo gudro sporta spēli. Un, jā, tieši Jakutijā, ja Tu kļūsti par pasaules čempionu tiek maksāts vienreizējs bonuss par Tavu ieguldījumu, lai nekristu maldos ar precīziem cipariem, tad tie ir vairāki tūkstoši eiro. Gaidam ar nepacietību šo mirkli, kad Latvijā varēs redzēt augstākas raudzes dambretistus kāda no pasaules kausa posmiem…vismaz!

Partijas internetā

Vai Latvijā vajadzētu uzrīkot pasaules kausu 64 lauciņu dambretē?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.